Zapraszamy na zdalny kurs „METEOROLOGIA DLA WODNIAKÓW” prowadzony przez doświadczonego meteorologa Macieja Ostrowskiego, w przeszłości oficera służby meteo lotnictwa wojskowego, obecnie dydaktyka, eksperta PKBWL oraz biegłego sądowego. Ponadto prowadzący posiada wieloletnie, znaczne doświadczenie żeglarskie, między innymi był uczestnikiem pierwszej polskiej wyprawy na Antarktydę w 1976 roku, zakładał tam stację PAN im. Arctowskiego. Jest instruktorem żeglarstwa, autorem wielu artykułów publikowanych w Magazynie Żeglarzy-Jachting oraz regularnych komentarzy do prognoz numerycznych ICM Uniwersytetu Warszawskiego (www.meteo.pl). Od wielu lat współpracuje z Kapitanem Krzysztofem Baranowskim w organizacji Szkół pod Żaglami w edycji XXI wieku. W kolejnych sześciu rejsach był oficerem, meteorologiem i nauczycielem, pozostałe dwa prowadził jako router przez Morze Północne, Szetlandy i Atlantyk.

Zdecydowaliśmy się na prowadzenie kursu aby dać uczestnikom szanse nauczenia się jakich informacji o pogodzie należy szukać, gdzie je znaleźć, jak prawidłowo analizować pozyskane materiały i obrazy oraz gdzie znaleźć rzetelne prognozy dopasowane do potrzeb. Innymi słowy jak poruszać się z gąszczu ogromnej ilości informacji meteo  dostępnych w sieci WWW, a z drugiej strony nie popaść w pułapkę słabej jakości informacji o pogodzie w mediach i wielotematycznych serwisach internetowych oraz spłycania i trywializowania informacji.

  

  

Kurs trwać będzie 10 tygodni obejmie okres wiosny i wczesnego oraz pełnego lata. Pokażemy typowe procesy synoptyczne i typy pogody charakterystyczne dla tych pór roku oraz przypadki odstępstw od normy. Mamy nadzieję, że wzbudzone zainteresowanie pogodą pozwoli uczestnikom kursu na samodzielne zdobywanie informacji w kolejnych porach roku.

Platforma internetowa MOODLE, na której odbywa się kurs jest dostępna dla każdego zainteresowanego problematyką zmienności pogody i jej prognozowaniem, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb wodniaków – zarówno żeglarzy pełnomorskich, jeziorowych, kajakarzy czy też kajtowców. Ponadto zapewnia naprawdę wszechstronny kontakt i możliwość rzetelnego wchłonięcia wiedzy. Jednocześnie umożliwi zawarcie znajomości pomiędzy uczestnikami kursu, jakże przydatnych w Waszych aktywnościach.

Poza standardowymi wykładami i pytaniami kontrolnymi do nich (w postaci trzech testów)  uczestnicy będą mieli do wykonania trzy zadania indywidualne - na przykład rozpoznawania chmur i zjawisk oraz dwa zadania załogowe, w tym samodzielne formułowanie precyzyjnych prognoz na podróż różnymi środkami transportu po Europie. Wszystkie aktywności są oceniane punktowo, zdobywane punkty sumują się i mówią o zaangażowaniu się w proces nauczania.

Z poprzednich kursów wiemy, że czasochłonność nauki zdalnej należy oceniać na godzinę dziennie, oczywiście ten czas można rozłożyć nierównomiernie, choć nie warto tworzyć zaległości. Ważnym elementem kursu jest możliwość swobodnej dyskusji na forum ogólnym i forach grup, przesyłania swoich spostrzeżeń i otrzymywania wnikliwych komentarzy prowadzących. Uzupełnieniem tego materiału będą także artykuły w postaci pdf dotyczące meteorologii, zamieszczane w „Jachtingu’ w poprzednich latach.

Interesują nas osoby posiadające już doświadczenie i obycie w hobbystycznym czy zawodowym uprawianiu turystyki i rekreacji zawiązanej z wodą - zarówno jeziorami i rzekami jak i morzami i oceanami, nie jest to kurs dla wodniackich „żółtodziobów”. W czasach łatwego dostępu do informacji łatwo stać się jej bezrefleksyjnym konsumentem - nie inaczej jest w przypadku informacji meteo. Choć obecne prognozy są coraz dokładniejsze, wciąż często zdarza się, że pogoda potrafi nas zaskoczyć. Konsekwencje takich niespodzianek mogą mieć dramatyczne skutki, szczególnie w środowisku morskim.

Aby tego uniknąć warto poznać prawa rządzące atmosferą – żyjemy bowiem w klimacie umiarkowanym, ale o nieumiarkowanych zmianach pogody……  Z A P R A S Z A M Y  NA  KURS

Organizator zastrzega sobie prawo odwołania kursu przed jego rozpoczęciem w przypadku braku wymaganej liczby osób. 

Skill Level: Intermediate

Ten kurs zawiera fragment materiałów kursu "Nawigacja elektroniczna bez tajemnic" w takim samym układzie materiałów (artykułów, filmów, testów, zadań). 

Od wejścia do tego kursu Cię tylko dwa kroki:

zapraszam

Grzegorz Pawlak

Skill Level: Beginner